Povaha

POVAHA DALMATINA

Bujnost, energie a efektnost, to všechno jsou vhodná slova k popisu dalmatina. Je to plemeno se skutečnou chutí do života a raduje se, ať je zapojené do jakékoli činnosti. Je inteligentní a snadno cvičitelný, ačkoli někdy tvrdohlavý a může se naučit dělat téměř cokoli… a dělá to dobře. Nejdůležitější věc nicméně je, že vše, co dělá, podniká nejraději se svým majitelem. Samozřejmě každý dalmatin přivítá příležitost k běhání po zahradě, ale dá raději přednost společníkovi ve hře. Běh, chůze, hry s létajícím talířem… Dalmatin miluje všechny možné aktivity, a zvláště se raduje, když tyto činnosti může provozovat se svým majitelem.

Dalmatinova láska k lidem se může zdát zvláštní vzhledem k tomu, že plemeno původně pracovním psem a odměna za jeho přirozené povinnosti se vyvinula do ducha samostatnosti. Tento samostatný postoj se může někdy zvrtnout do dalmatinovi snahy všechno prohledávat a prošmejdit, vymaní-li se z dozoru. Zatímco dalmatinové někdy mohou budit zdání, že se zajímají především sami o sebe, jsou ve skutečnosti velmi orientovaní na lidi.

Dalmatin má silnou oddanost a cit k lidem, zvláště ke svým majitelům. Nezapomeňte, že dokoce i dalmatinovi povinnosti při doprovodu kočáru z něj dělají samostatného tvora, protože dělal odpovědně svou práci bez neustálého vedení svým pánem, i když vyrůstal ve společnosti svého pána, ať to bylo kdekoli. Spojte lásku plemene k lidem s jeho inteligencí a zjistíte, že dalmatinové jsou mimořádně citliví na lidské nálady. Vypadají, jako kdyby chápali, jak se jejich majitel cítí, a dokážou uzpůsobit své chování podle něj. Jestliže si skutečně chcete hrát, dalmatin vás bude šťastně následovat. Na druhé straně, jestliže vás něco trápí, dalmatin se právě tak oddaně stulí vedle vás a bude vás litovat.

Některé běžné špatné představy o dalmatinech jsou, že jsou hyperaktivní a všeobecně se těžce kontrolují. Nu, to se dá říci o každém psu jakéhokoli plemene, který vyrůstal bez výchovy a disciplíny – jen je to zřetelnější u zvláště činorodých plemen. Pravda, dalmatini jsou energetičtí psi a potřebují činnost, proto by na to měl být každý případný majitel připravený. To je dědičný znak plemene a majitelé by neměli očekávat, že dalmatin šťastně přijme pobyt v omezeném malém prostoru, kde nebude místo na běhání. Výchova by měla začít v co nejútlejším věku a být vyloženě nevynucená. Přirozená vysoká míra energie psů spolu s nedisciplinovaností tvoří nevhodnou kombinaci, tak není překvapující, že nevychovaný dalmatin může udělat špatné jméno celému plemeni.

Dalmatin není druh psa, který by měl být celý den venku. Dalmatin miluje pohyb, stejně jako miluje dobu strávenou v domě jako člen rodiny. Chce být zapojený do všeho, co se děje s jeho rodinou, ať už je to večer sledování televize, nebo tlačenice a shon na počátku dne. Je to dobrý mazlíček rodiny s dětmi za předpokladu, že děti jsou poučeny, jak se psem správně zacházet. Úroveň neposednosti dětí je pro dalmatina dobrým srovnáním.

Častá bývá také domněnka, že dalmatin má sklony být trochu agresivní vůči ostatním psům. Znovu zdůrazňujeme: je to jeho původní určení, když chránil koně a kočáry. Jestliže se přiblížil zatoulaný pes, bylo dalmatinovou povinností odehnat jej. Útočnosti psa se u dalmatina jako domácího mazlíčka dá snadno zabránit včasnou a důslednou socializací. Přirozený pud dalmatina hlídat nicméně může být výhodou u psa v domácnosti, kdy se můžete spolehnout na jeho štěkání a varování, že se děje něco neobvyklého či nebezpečného!

 

Zdroj: Frances Campová - Dalmatin