Dysplazie kyčelního kloubu

Dysplazie kyčelního kloubu je vývojové onemocnění kyčelních kloubů s dědičným podkladem. Postihuje prakticky všechna plemena psů, ale nejvýraznější problémy, především v oblasti bolestivosti a viditelných příznaků, způsobuje u velkých a obřích plemen, především díky vyšší váze přenášené na postižené klouby. Obě pohlaví jsou postižena přibližně ve stejném procentu.

Anatomicky je kyčelní kloub tvořený jamkou v pánevní kosti a hlavicí kosti stehenní. Oba kloubní povrchy jsou pokryty chrupavkou, která zajišťuje spolu se synovií hladký a bezbolestný pohyb. V případě zdravého jedince hlavice zapadá do jamky pevně a její pohyb v jamce je nebolestivý. U postiženého jedince vzniká volnost kloubu, při které se tvar hlavice i jamky v různé míře deformuje, pohyb je bolestivý a následně se v kloubu vyvíjí osteoartróza.

Jak je to tedy s dědičností DKK? Jedná se o tzv. polygenní dědičnost, tzv. podílí se na ní větší množství genů, které mají vliv na anatomický vývoj kyčelního kloubu. Stupeň dědičnosti volnosti kyčelního kloubu je sice plemenně rozdílný, nicméně nepředpokládá se, že rozdílnosti ve stupni dědičnosti je u jednotlivých plemen s výraznějšími odchylkami. U některých plemen výzkumy prokázaly, že se volnost kyčelního kloubu dědí i z více než 90 %. Takové výsledky jsou alarmující. Kromě dědičnosti se na klinickém vývoji DKK podílejí i podmínky prostředí – chybná výživa s nadbytkem bílkovin, které urychlují růst psa a tudíž i stres na kostru příliš rychle rostoucího jedince, dále přidávání vápníku, které štěně (na rozdíl od dospělého jedince) není schopno vstřebat jen v omezeném množství a samozřejmě také neuvážený pohyb v období růstu a přetěžování štěněte.

S jakými problémy se můžeme u psa postiženého DKK setkat? Jedná se například o neochotu k výraznějšímu pohybu, zejména potíže při vstávání, skákání, chůzí do schodů, přenášením váhy na hrudní končetiny, případně vybočování zadku. U štěňat postižených DKK můžeme pozorovat lenost, často je od majitelů takto postižených psů slýcháno, že štěně je klidné a nezlobí. Příznaky se často zvýrazňují po delším spánku/odpočinku či naopak větší zátěži (delší výlet, sportovní výkon). Nástup klinických příznaků je možný už od cca 4 měsíců věku, ale může se projevit i mnohem později, případně vůbec nikdy, v závislosti na stupni DKK a individuální vnímavosti bolesti daným jedincem. Proto nelze nikdy tvrdit, že pes, který nekulhá či nevykazuje jiné znaky postižení, je dysplazie prostý. Postiženy jsou častěji oba dva kyčelní klouby, ale výjimkou není ani postižení jednostranné.

Jak vzniku DKK předcházet? Především pořídit si štěně z chovatelské stanice, kde jsou v chovu používáni jedinci, kteří mají kyčle vyšetřené, ideálně pokud sami pochází z linie, která je mapovaná a dysplazie prostá. Zajistit štěněti kvalitní výživu, vyhnout se „nabušeným komerčním krmivům“, nepřidávat vápník, v období přezubování přidávat štěněti vitamin C, který pomáhá v přirozené podobě vstřebávat vápník z potravy. Kontrolovat fyzickou zátěž (ne běh u kola, několikahodinové procházky apod.). Nepřekrmovat štěně, aby nedocházelo ke zbytečnému zatížení na kostru a držet štěně v suchu a teple.

Jak zjistit jestli je pes dysplazie prostý? Jediný možný způsob, jak spolehlivě zjistit, zda pes dysplazií trpí či nikoliv, je kvalitní rentgenologické vyšetření. Dysplazii nelze diagnostikovat pouze na základě klinických příznaků, jelikož jak bylo řečeno, pes žádné klinické příznaky vykazovat nemusí. Snímky vyhotoví jakýkoli ortoped, který disponuje příslušným vybavením, posoudit snímek a oficiálně ho vyhodnotit může ovšem jen oficiální posuzovatel DKK schválený Komorou veterinárních lékařů. Vyšetření se provádí v sedaci. RTG by se mělo provádět od 12 měsíce věku, pes by měl být před vyšetřením klinicky zdravý, min. 12 hodin před vyšetřením by neměl přijímat žádnou potravu. Před samotným RTG je pes zvážený a vyšetřený. Po nafocení snímků je pes na veterinární klinice probuzený a odchází domů po vlastních tlapkách. Seznam posuzovatelů DKK a DLK zde: https://www.vetkom.cz/ordinations/dkkDkl

autor článku Veronika Veselá ch.s. Aisha's Heritage