Mushing (canicross, bikejöring, scooterjöring, skijöring)

Řády: ZDE

V Mushingových disciplínách se lze účastnit závodů.

Pár vysvětlivek do začátku:
CC = canicross (běh se psem)
BKJ = bikejöring (jízda na kole se psem)
SC = scooterjöring (koloběžka se psem)
SKI = skijöring (běžky se psem)
dále se rozděluje na:
W = kategorie ženy
M = kategorie muži
1-2 =  počet psů v zápřahu (pouze u SC)
Dorost, děti, senioři apod. dle vypsaných kategorií na daných závodech.
Dále se také dělí dle váhové kategorie psa, dle věků závodníka, nebo podle délky tratě.
Kategorie vždy zjistíte dle propozic pořadatelů závodů.

Co k mushingu potřebujete: Ve všech mushingových disciplínách potřebujete hlavně dobře padnoucí dlouhý postroj pro psa, vodítko s amortizérem ( na CC kratší; na BKJ, SC a Ski delší) a dle disciplín další vybavení: na CC sedák pro vás, na který připnete vodítko; pro BKJ a SC potřebujete bike anténu na kolo, kterou provlečete votítko, aby se nemohlo zamotat do kola, a samozřejmě kolo nebo koloběžku.

Pro účast na závodech nepotřebujete skládat žádné zkoušky, ale svá pravidla tento sport má. Pes musí být po celou dobu závodu připnutý k závodníkovi. Pes by měl celou dobu táhnout, respektive být před závodníkem a ne za ním. Nepsané pravidlo, že rychlejší má přednost se zde také dodržuje, předbíhající zezadu volá “levá”, “z prava” apod. aby předbíhaný věděl kam má uhnout a nebo případně měl čas se přizpůsobit. Na závodech nesmí být agresivní psi, je dobré si před závody vyzkoušet na společném tréninku, jak váš pejsek reaguje například na předbíhání. K těmto společným tréninkům funguje po celé ČR spousta skupin, například Rozběháme Česko nebo Běhej se psem.

Zajímavost: V rámci CC se pořádají různé závody okořeněné překážkami na trase, jako je například Hard Dog Race, Glatiator Race, noční nebo etapové závody. Můžete se zůčastnit také psího biatlonu (střílí se z laserových pušek, nemusíte se obávat hlasité střelby), triatlonu nebo duatlonu. 

Na co si dát pozor: Mushing je pro psy velice náročný na sílu i výdrž a rychle se zahřívají. Zhruba dvě hodiny před běháním je dobré psa zavodnit (může to být ochucenou vodou vývarem, speciálními drinky k tomu určené, nebo prostě jen vodou), před samotným běháním psa rozehřát a po běhání protáhnout. V letních měsících chodit běhat brzy ráno, večer, psa před běháním pustit vykoupat, nebo na nejteplejší měsíce v roce dát psovi pauzu.

Tréninky začínejte pozvolna, po pár metrech a postupně přidávejte. Střídejte zapřahání s během na volno, nezapřahejte psa při každém běhu. Pokud nevíte jak na trénink, nebojte se zeptat zkušenějších. Stranové povely a zastavení můžete trénovat už od malička.

Kontakt na dalmatináře, který se mushingu věnuje:

Simona Pouchlá
sisi.pouchla@seznam.cz
https://bellaron-s-dalmatians.webnode.cz/

Pro dalmatina není snad nic přirozenějšího, než běh. Canicross jsme si s Bells zamilovaly na první výběh a postupem času i bikejöring. Myslím, že dalmatin je pro tento sport přirozený talent. Ideální sport pro páníčky, co se u společných kynologických aktivit také rádi hýbou a posouvají se dále společně se svým psem jako TÝM. Je úžasné sledovat spokojené výrazy psa, který dělá to, co nejvíc miluje.”