Coursing

Závodní řád: ZDE

V coursingu se lze účastnit závodů.

Co k závodu potřebujete: coursingový certifikát, očkovací průkaz s platnou vakcinací, coursingovou dečku v příslušné barvě (bílá, červená nebo modrá) a náhubek (plastový či kovový, hlavně dobře padnoucí, aby v něm mohl pes dobře dýchat).

Pro závodění je také potřeba být členem klubu, který spadá pod Českomoravskou kynologickou jednotu. Pokud jste členem Dalmatin klubu ČR, tak tuto podmínku splňujete. 


Jak získat coursingový certifikát? 

Je potřeba absolvovat ve věku od 15 měsíců 3x sólo tréninkový běh a 3x společný tréninkový běh, následně může pes plnit licenční běhy (při kterých dohlíží coursingový rozhodčí), a to v počtu 2x sólo a 2x společně. Společné běhy plní dva až tři psi ideálně stejného plemene. Pokud se akce neúčastní víc jedinců stejného plemene, je možné běžet se psem podobné výkonnosti. Veškeré běhy se zapisují do tréninkové karty, kterou lze získat na prvním tréninku. Tuto kartu poté spolu s průkazem původu a potvrzení o členství v klubu majitel zašle pověřené osobě pro vystavování certifikátů pro nechrty. 

Na co si dát zejména pozor: Před každým během i závodem je potřeba psa pořádně rozhýbat, aby měl zahřáté svaly a předešlo se zranění. Věnujte pozornost i pitnému režimu, a to zejména po doběhnutí – s časovým rozestupem v menších dávkách několikrát po sobě. Bezprostředně před tréninkem by pes neměl pít, vzhledem k možné torzi žaludku. V pauze mezi běhy je ideální psa krátce vychodit a nechat ho v klidu odpočinout. Po doběhnutí posledního běhu je dobré psa protáhnout. Doporučuje se i tejpování pátých prstů předních tlap. 

Kontakt na dalmatináře, který se coursingu věnuje: 

Karolína Svobodová 
info@dalmatinkevin.com
 

„Coursing je zajímavý sport, při kterém se pes unaví fyzicky a zároveň psychicky, jelikož musí rychle promýšlet nejlepší trasu za návnadou. Pro mě jako majitele psa je úžasné sledovat psa v přirozeném maximálním pohybu."