Dogtrekking

Řád: ZDE

Co k dogtrekkingu potřebujete: psa + lidský pohon a samozřejmě i nějaké to vybavení – pro pejska krátký či lépe dlouhý postroj, vodítko s amortizérem a pro člověka sedák. Dále je na každém, jaké další vybavení si zvolí.

Pro účast na jakémkoliv dogtrekkingovém závodě nepotřebujete skládat žádné zkoušky či mít psa s PP. Závod je přístupný pro všechny bez rozdílu rasy, pohlaví, vzhledu, barvy či délky srsti. Podle pravidel se mohou longu/midu zúčastnit jen psi starší 18 měsíců.

Co je to tedy dogtrekking (citace z oficiálních pravidel): Dog-trekking je extrémní kynologickým vytrvalostním sportem, při němž jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu.

Psovod je se psem při dogtrekkingu spojen buď postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku (či střídáním obou variant). V žádném případě není možno jít se psem "na volno" (ani krátkodobě).

Dogtrekkingové akce jsou obvykle pořádány na 100 a více kilometrů. Za nejkratší dogtrekking lze respektovat podnik na 80 km. Jsou buď etapové (různé místo startu a cíle), nebo respektují pouze časový limit. Při etapovém dogtrekkingu je doporučená délka etapy min. 40 km.

Délka trasy, časové limity: určuje každý organizátor akce a obecně bývá pro představu třeba takto:
Dogtrekking–⁠LONG: 90 km a více (časový limit 48 hod)
Dogtrekking–⁠MID: 49 km (časový limit 24 hod)
CANICROSS: 25 km a 700 m převýšení (časový limit 12 hod)
 
 
Kontakt na dalmatináře, který se dogtrekkingu věnuje:

Kateřina Malčíková
katka.malcikova@centrum.cz

"Pro ty, co se neodvažují zkusit rovnou „long trasu“ a nemají odvahu přespat v přírodě, je možnost začít s doplňkovou trasou nazvanou „canicross“, která bývá cca od 21-28 km. Časový limit je dostatečný na to, abyste došli v klidu do cíle a stihli si užít i krásnou krajinu okolo sebe a čas strávený se svým čtyřnohým parťákem. Dalmatin je výborný pes pro tento sport, protože v sobě spojuje atletického ducha a vytrvalost, která je pro tento nádherný sport potřeba. Nebojte se a pojďte společně s námi zkusit dogtrekking a získat nezapomenutelné zážitky společně s novými přáteli.  Jak se říká: Zážitek nemusí být vždy pozitivní, ale hlavně silný!"